main banner

Hasar Değer Kaybı Nedir? Hangi Durumlarda Hasar Değer Kaybı Tazminatı Alabilirim?


Anasayfa // Yayınlar // Hasar Değer Kaybı Nedir? Hangi Durumlarda Hasar Değer Kaybı Tazminatı Alabilirim?

Hasar Değer Kaybı Nedir? Hangi Durumlarda Hasar Değer Kaybı Tazminatı Alabilirim?

 

Hasar değer kaybı  tazminatı çift taraflı kazalarda, karşı tarafdaki aracın zorunlu mali mesuliyet sigortasından veya araç ruhsat sahibinden istenebilen tazminattır. Kazaya bağlı olarak araçta hasar kaydı oluşur. Aracın kaza yapmadan önceki değeri kaza yaptıktan sonraki değerinden daha yüksektir. Araçta kaza kaynaklı hasar kaydı oluştuğu için, değerinde de fiyat bakımından azalma meydana gelmektedir. Hasar değer kaybı tazminatıyla işte bu değer kaybının tazmini istenmektedir.

Hasar Değer Kaybı Tazminatı İstenmesinde Kusur Oranları

Trafik kazası tespit tutanağında kazaya karışan araçların kusur oranları trafik memurlarınca belirlenip, tutanağa geçirilir. Genellikle kusur oranları %100, %75,%50 %25, ve kusursuz olmak üzere 25 ve katlarınca paylaştırılır. Kusur oranı %100 olan sürücünün değer kaybı tazminatı isteyemez çünkü kazanın oluşmasına kendi kusuruyla sebebiyet vermiştir. Kusur oranı %99 dahi olsa karşı taraftan hasar değer kaybı tazminatı istenebilir. Ancak  Araçta oluşan değer kaybının  %1 lik kısmını alınabilir.

Değer Kaybı Tazminatı Kimlerden İstenebilir?

Hasar değer kaybı karşı tarafın aracını sigortalattığı  zorunlu mali mesuliyet sigortacısından istenebilir. Bunun yanında karşı taraftaki araç sürücüsü ve ruhsat sahibi de müteselsilen sorumludurlar. Unutmamak gerekir ki Sigorta şirketleri poliçe limitleriyle sınırlı olmak şartıyla sorumludur. Poliçe limitini aşan kısım için araç sahibine veya araç sürücüsüne başvurulabilir.

Hasar Değer Kaybı Tazminatı Davasında Hukuki Yol

 

Bu noktada karşımıza çeşitli ihtimaller çıkıyor. Değer kaybı tazminatını direkt sigorta şirketinden tazmin etmek isterseniz, asliye ticaret mahkemesine veya sigorta tahkim komisyonuna başvurabilirsiniz. Değer kaybı tazminatını araç sürücüsünden veya araç ruhsat sahibinden tazmin etmek istiyorsanız  asliye hukuk mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.

Ve yine unutulmamalıdır ki değer kaybını sigorta şirketinden tazmin edecekseniz, öncelikle konuyla ilgili sigorta irketine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Etkin Hukuk Çözümleri İçin